svētdiena, 2020. gada 12. janvāris

Radošums - pašironija un stāsts

Gads kopumā iesācies mierīgi un labi. Janvāris patīkami silts. Prāts labs. Grāmatu gads - vēl turpina palēnām čunčināties, iešūpoties. Fotogads arī lēnītēm, mierīgi. Savukārt kinogads, lūk, kinogads jau paspējis priecēt, sniegt ierosmi, iedvesmu padomāt.

Filma "ANJĒZE PAR VARDĀ" [IMDB]. 
Splendid Palace kinoteātris. Ditas Rietumas ievadruna.

Divi vārdi, ko impulsīvi paķēru pārdomām, piefiksēju.

Pašironija

Skaista un eleganta dzīvē, Dita Rietuma, nosvērtu, labi skanošu balsi. Tas, ko viņa stāstīja ievadrunā par radošumu kino un radošumu sievietes dzīvē bija tā, ka varētu klausīties vēl un vēl, jo palika laba pēcsajūta, kopumā noticīga sajūta (radošajam, dzīvei) un arī tāda kā cerīga sajūta (jo, ja radošais patīkams un uz pasaules tas pastāv, un pastāv visdažādākajos veidolos, tad vien jau ir labi, interesanti un prieks).

Ditai Rietumai stāstot par Anjēzes Vardas dzīvi (Dienā publicētais D. Rietumas raksts - klik te, kinoraksti.lv intervija ar kinorežisori - klik šeit), vairākkārt izskanēja vārds - pašironija, itin kā to varētu izcelt un uzsvērt. Ieklausījos, mazliet saausījos. Jo pašironija. Jā, tas ir interesanti. Tā noteikti varētu būt palīdzoša gan ikdienas sadzīvē, gan radošajās izpausmēs. Kā iespēja notiekošo netvert vienmēr nopietni, ne sakoncentrēti lielākoties uz sevi. Un tas patiesi raksturo filmas "Anjēze par Vardā" autori, kinorežisori, kura savā darbā pauž cilvēkmīlestību, vēlmi spoguļot cilvēkus - dzīvē sastaptos, garāmejot ieraudzītos. Jo, lai gan filmas virsrakstā Anjēze stāsta par Vardā, viņa stāsta par laikabiedriem, laikmetu, sastapšanās un kinotapšanas iemeslu - cilvēkiem.

Stāsts jeb kinorakstīšana

Vārds, kas izskanēja jau filmas norises laikā (dokumentālais kino), kad Anjēze Varda pieskārās jautājumam, kā vispār rodas kino ideja, iecere, stāsts. Kas veido to, ka filmai būs centrālais tēls vai vairāki, vai arī varbūt nebūs. Kas nosaka to, kādā gaisotnē filma noritēs, kādu noskaņu atstās, kāda būs fona mūzika vai izteiktāks skaņu celiņš. Un tamlīdzīgas dabas jautājumi. Tā ir stāsta veidošana, kinorakstīšana. Stāsts.

Šeit iekšēji nopriecājos, domās iesaucos - ahā (!). Jo tas ir kaut kas iespējamais ikvienam, ik dzīves situācijā. Tā var būt gleznrakstīšana, mūzikrakstīšana, vārdrakstīšana, dejrakstīšana, šujrakstīšana, roturakstīšana, fotorakstīšana. Stāsts iederas visur. Katrā niansētākā formā, ko veido cilvēks pats ar savu iniciatīvu. Tai nav jābūt vienmēr milzu formai, ārkārtēji unikālai, tā var būt radoša darbošanās, katram pēc iespējām, sajūtām, aicinājuma.

Iniciatīva ir tas, par ko arī mazliet reizēm padomāju. Tās sastāvā, šķiet, ietilpst veselīga pašsapziņas nots, jo citādi ir mazāk ierosmes. Bet, ja klātesoša savureiz arī pašironija (no pasākuma gūtā atziņa), tad varētu būt vēl vieglāk (vieglāka dzīvošana). Iniciatīva kā radoša iespēja negaidīt uz citiem, darboties pašiem, izteikties, rīkoties, caur to arī mācoties mainīgumu, ne vienmēr visā tikai izdošanos un veiksmi, caur to mazāk kritizēt, mazāk negatīvi izteikties, jo gluži vienkārši nespeciāli dzīvē notiek visādi, arī nākotni neparedzēt, visu un visus neizspriest, bet laiku pa laikam gūt
pa-darbotiesprieku. Turklāt, dažreiz arī pavisam ikdienišķi - mājās, darbadienu ietvaros - darbā, vēl citur, mazliet drošāk, pajokoties, izteikties, ar savu viedokli, darboties, rīkoties, noticēt, nu un, ka viss nav tikai izdevies, ka viss nav tikai pareizi un gludi, esam cilvēciskie cilvēki paši un citi tāpat, toties prieks un reizēm sanāk uzņēmīgāk, arī cilvēkmīlošāk, pēc iespējām.

Nav komentāru: